Клас: птахи; Ряд: гусеподібні, Родина: качині, Рід: гаги; Вид: гага звичайна.
Гніздився на узбережжі і островах Північного Льодовитого океану. На території РФ для збереження популяції гаги в 1932 р. був створений Кандалакшский заповідник.
Звичайна гага - найбільший представник сімейства качиних. Загальна довжина тіла варіюється в межах 50-71 см, розмах крил сягає 108 см; маса - 3 кг. Птах має масивну статуру, велику голову і великий клиноподібний дзьоб. Для гаги звичайної характерний статевий диморфізм, тобто самець і самка сильно розрізняються по фарбуванню: наряд самця надзвичайно красивий - ніжно-рожеве оперення на спині, грудях і надкрила еффектно поєднується з носиченою чорною "шапочкою" на голові і закінченнях кожного крила.
Більшу частину життя проводить у морі і лише в період розмноження виходить на сушу. Птах вільно пірнає на глибину до 20 м, а іноді і до 50. У польоті розвиває швидкість до 65 км / г. І навіть пересуваючись під водою, працює крилами.
Голос самця віддалено нагадує пугача. Гаги гніздяться колоніями, одиночне існування - вкрай рідкісний випадок.
Статева зрілість настає на 2-3 році життя. Це моногамні птахи. Пари часто утворюються ще на зимівлях, а навесні птахи разом прилітають до місця гніздування. Гніздо гаги звичайної - це ямка глибиною 20-25 см, вирита в торфі і рясно встелена теплим пухом самки. У кладці, як правило, буває 4-6 яєць оливкового або зеленувато-сірого кольору.
Перед насиджування самка вкриває яйця шарами пуху, щоб малюки були в теплі. Період насиджування - 25-28 днів.
Гага харчується молюсками і ракообразньмі, за якими пірнає на морське дно.
Небезпеку представляє людина, яка розоряє кладки заради цінного пуху. Яйця і пташенята страждають від нападів песців.
|